1 Ekim 2009 Perşembe

İnek Sütü Alerjisi


Arda' nın yoğurda ve peynire gösterdiği tepki benim gibi süt ,yoğurt, peynir sever birini rahatsız edecek boyutta. Yediği yoğurdun ve peynirin tadını içine türlü seyler katarak yok ediyoruz ki yesin tospa. İyi, hoş, bir yandan elimden geldiğince yediriyorum ama bir yandan da düşünüyorum, anne sütü sona erdiğinde bu yediği üç beş kaşık yoğurt - peynir kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılayabilecek mi? Hadi proteini karşıladın et yumurta derken kalsiyumu nereden alacak? Süt içecek diyemiyorum çünkü doktorumuz inek sütüne özellikle de kutu sütlere karşı, içerisindeki katkı maddeleri nedeni ile içilmese de olur diyor, yararından çok zararı var diyor, hem de ben bu inek sütü alerjisi mevzuundan fena halde tırsmış durumdayım. Henüz anne sütü almaya devam ediyor ama bir seneye kalmadan yani 2 yaşına yakın bir zamanda bu soruları cevaplayıp , çözüm bulmam gerekecekmiş gibi geliyor. Sonuç olarak bir süredir soruyorum , okuyorum ne menem bir şeydir bu inek sütü / keçi sütü alerjisi.En sonunda kafamda bir özet oluştu.

İki çeşit alerji türü varmış sütle alakalı, biri inek sütü alerjisi diğeri latoz intoleransı.
İnek sütü alerjisi dediğimiz şey vücudun inek sütü içerisindeki proteinlere reaksiyon vermesiymiş. Diğer süt ürünleri de ( peynir, yoğurt, tereyağı ) benzer reaksiyonlara neden olabiliyormuş ama daha hafif belirtiler verdiğinden genelde alerji süt alınmaya başladıktan sonra ortaya çıkıyormuş.İnek sütü alerjisi olan çocukların büyük bir kısmı 3 yaşına kadar bu alerjiden kurtuldukları gibi, hayatı boyunca süt ürünlerini alamayan kişiler de varmış.

İnek sütü alerjisi bir besin alerjisiymiş ve aslında besin alerjilerinin neredeyse tamamını yapan bir kaç besin maddesiymiş, süt, yumurta,ceviz, buğday, balık, soya ve kabuklu deniz ürünleri..

Genel kural olarak bebeklere 1-1,5 yaşına kadar inek sütü verilmemekle birlikte,
-çok gazlı bebeklerde
-derisinde kızarıklık ve pullanma olan bebeklerde,
-kafasında konak olan bebeklerde ve
-kronik burun tıkanıklığı yaşayan bebeklerde ekstra dikkat gerekiyormuş.

Laktoz intoleransı ise vucudun sütün içerisindeki süt şekerine verdiği bir reaksiyonmuş. Sadece süt değil, süt şekeri içerebilecek olan yine süt ürünlerinden ve süt kreması, süt tozu kullanılan hazır besinlerden de kaçınması gerekiyormuş lajtoz intoleransı olan kişilerin.

1 yorum:

Selami dedi ki...

Şu anda benim kızımdada aynı teşhis kondu.Annesini emiyor ve annesini emmeyi bıraktığı zaman kalsiyumu ve diğer proteinleri buna nasıl vereceğiz bilmiyorum.Sizden bir bilgi almak için yazıyorum.Henüz kesin teşhis yok.Bize belirtiler sadece bezinde kan lekeleri görüldü.Ve doktorumuz direkt olarak inek sütü alerjisi dedi.Eşim şu anda inek sütü ile ilgili hiç bir ürünü yiyemiyor.Diyette.Fakat dün tekrar kanama oluştu ve o sabah sadece kahvaltı yapmıştık ve yumurta vardı.İşim dolayısıyla sadece birlikte hafta sonu kahvaltı yapabiliyoruz ve kanamada hafta sonu oluyor.Sanırım yumurta alerjisi var gibi bizim tahminimiz.Sizden kesin teşhis için ne gibi tahliller yapıldı ve nerede yaptırdınız.Bilgi verirseniz memnun olurum.teşekkürler...Selami KILIÇ/http://defnekilinc.com

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails