23 Eylül 2009 Çarşamba

Yeni Huylar Yeni yöntemler

Son iki üç gündür başladı inatlaşmalarımız daha doğrusu onun inat edip bizim kayıtsız kalışlarımız. Bütün benliği ile itiraz etmesi, tüm gücü ile beni yada babasını ittirip, çimdiklemesi aslında ben buradayım, isteklerim taleplerim var demesinin bir başka yolu..
Bir yandan gözümüzün önünde büyümesini şekillenmesini keyifle izlerken bir yandan da isteklerine ve itirazlarına doğru tavırlarla yaklaşmak için çabalıyoruz karı koca. Gel gör ki her gün bir kere daha eğitmek büyütmekten zormuş sonucuna varıyoruz , e vazgeçmiyoruz tabii ..
Arda' nın istediği olmadığı zaman bağırarak yada o dakika ağlamaya başlayarak istediğini yaptırabileceği kanısını kırmak kolay olmayacak. Okuduklarım ve araştırdıklarımdan çıkan ana sonuçlar bu tip durumlarda:
- kayıtsız kalmak
- dikkatini başka yöne çekmek
- sızlanmasının nedenini anlayarak, eğer haklı nedenlerse sorununu çözmek.
Kayıtsız kalmak benim için güç açıkçası, sadece kendi oğlumun değil hiç bir bebeğin ağlamasına dayanamayan, kıyamayan ben o dakika hamle yapmamak için kendimi zor tutuyorum. Ayrıca kayıtsız kalmak zaman zaman onun , sızlanmasını ağlamaya dönüştürüyor, ağlamalarını da bitmek bilmeyen bir sürece sokuyor.
Dikkatini dağıtmak benim için daha geçerli bir seçenek o da her zaman işlemiyor tabii. 11 ayını doldurmak üzere Arda ve sandığımızdan çok daha fazla şeyin farkında, söylenenleri anlıyor bu durumda onu kandırmak , dikkatini dağıtmak da kolay olmuyor..
Şimdilik izlediğim yol ona kısa cümlelerle durumu anlatmak," mama bitince buradan kalkacaksın, biraz beklemelisin", " beni dinler misin? " dedikten sonra ve o yüzüme kocaman kocaman bakmaya başladıktan sonra , isteğini ne zaman yerine getireceğimi anlatmak gibi. Genelde işe yaramakla birlikte, sözümün bitmesini bekleyip daha sonra ağlamaya devam ettiği de oluyor.
Bu süreci de sakin kalmaya çalışarak aşacağız diye umuyorum.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails