24 Eylül 2009 Perşembe

Bu çocuk denen şey insana ne olmadık işler yaptırıyormuş. Hiç söylemeyeceğin kelimeleri sarf ettirip, hiç umurunda olmayacak konularda alınganlık yaratıyormuş.
En çekingen en içine kapanık adamı bile değme korkusuz ve girişken yapabilir bir çocuk..
Bir arkadaşımı üzdüm Arda yüzünden, kimin haklı olduğu önemli değil önemli olan benim tarzım olmayan hiç söylemeyeceğim lafların ağzımdan elimden çıkmış olması. Eh be kızım , koskoca kadın tartamadın mı durumu diyor bir yanım, bir yanım da hala şaşıyor kendine. Ben pazarlık bile yapamam, nasıl oluyor da bu sadece ama sadece Arda konusunda bu kadar pervasız , bu kadar kendine güvenli olabiliyorsun?
Bu da çocukla büyümenin bir parçası sanırım. Kendini sana tanıtıyor çocuk, içindeki anne başka şekillerde ortaya çıkıyor, işte o hallerde kendine hakim olmak gerekiyor bazen.
Sen yokken küçük tospa o vardı yanımda demek geliyor içimden, sen karnıma tepikler atarken, küvezde gününü doldururken de vardı. Sen büyürken de , koca bir adam olduğunda da yanıbaşımda olur inşallah dediğim insanlardan birini üzdüm sayende, şimdi kolarını aç ve kocamaan gülümse belki affederim seni..

23 Eylül 2009 Çarşamba

Yeni Huylar Yeni yöntemler

Son iki üç gündür başladı inatlaşmalarımız daha doğrusu onun inat edip bizim kayıtsız kalışlarımız. Bütün benliği ile itiraz etmesi, tüm gücü ile beni yada babasını ittirip, çimdiklemesi aslında ben buradayım, isteklerim taleplerim var demesinin bir başka yolu..
Bir yandan gözümüzün önünde büyümesini şekillenmesini keyifle izlerken bir yandan da isteklerine ve itirazlarına doğru tavırlarla yaklaşmak için çabalıyoruz karı koca. Gel gör ki her gün bir kere daha eğitmek büyütmekten zormuş sonucuna varıyoruz , e vazgeçmiyoruz tabii ..
Arda' nın istediği olmadığı zaman bağırarak yada o dakika ağlamaya başlayarak istediğini yaptırabileceği kanısını kırmak kolay olmayacak. Okuduklarım ve araştırdıklarımdan çıkan ana sonuçlar bu tip durumlarda:
- kayıtsız kalmak
- dikkatini başka yöne çekmek
- sızlanmasının nedenini anlayarak, eğer haklı nedenlerse sorununu çözmek.
Kayıtsız kalmak benim için güç açıkçası, sadece kendi oğlumun değil hiç bir bebeğin ağlamasına dayanamayan, kıyamayan ben o dakika hamle yapmamak için kendimi zor tutuyorum. Ayrıca kayıtsız kalmak zaman zaman onun , sızlanmasını ağlamaya dönüştürüyor, ağlamalarını da bitmek bilmeyen bir sürece sokuyor.
Dikkatini dağıtmak benim için daha geçerli bir seçenek o da her zaman işlemiyor tabii. 11 ayını doldurmak üzere Arda ve sandığımızdan çok daha fazla şeyin farkında, söylenenleri anlıyor bu durumda onu kandırmak , dikkatini dağıtmak da kolay olmuyor..
Şimdilik izlediğim yol ona kısa cümlelerle durumu anlatmak," mama bitince buradan kalkacaksın, biraz beklemelisin", " beni dinler misin? " dedikten sonra ve o yüzüme kocaman kocaman bakmaya başladıktan sonra , isteğini ne zaman yerine getireceğimi anlatmak gibi. Genelde işe yaramakla birlikte, sözümün bitmesini bekleyip daha sonra ağlamaya devam ettiği de oluyor.
Bu süreci de sakin kalmaya çalışarak aşacağız diye umuyorum.

Uyku uykuuu

Yatır kaldır yöntemi birkaç gece işe yarasa da sonra başa sarıyoruz. Benim iradesizliğim midir nedir bilemiyorum ama 11. ayımızda hala gece emiyoruz, mutlu mesut uykuya geri dönüyoruz..ne yapacağız nasıl yapacağız bilemiyoruz..

18 Eylül 2009 Cuma

İlk Oyun Grubu


Çok zamandır Arda' nın tüm haftayı teyzesi ile yalnız geçirmesinden muzdariptim. Oyun grubu mail grubunda da aradığımız halde kendimize uygun bir grup bulamamıştık. Aslında hayatımızda tam 4 bebek var Arda ile birlikte. Üçü 10 aylık diğeri 8 aylık! Yakın arkadaşlar peşpeşe yavruladik diyebiliriz :) Ama onlar evde anneler olduklarından ben aralarına çok sık katılamıyorum ve Arda da diğer tospalardan uzak kalıyordu. Gürültüden rahatsız olmak, başka bebekler ağladığında ağlamak, çokça yabancılamak gibi şeyler de Arda'nın davranışlarına eklenince iyice huzursuzlanmiştim ki bizim kızlar sorunuma çözüm buldular :)
Cumartesileri buluşalım dediler, 1-2 saat kadar çocuklar bir araya gelsin ve ilk buluşmamızı yaptık. Biraz acemice bir toplantı oldu çünkü hazırlanmamıştık ama ona rağmen bebeklerin birbirlerine alışması, aynı ortamda zaman geçirmeleri adına güzel bir kaç saatti.

1 Eylül 2009 Salı

Tracy Hogg - Bebek Bakımında Mucize Çözümler

Kitabı edinmekte biraz geç kalmışım, ama yine de kitaptan okudugum alıntılar ve okuyanların deneyimleri merak etmeme sebep oldu bir tane edindim. Arda'nin sıklasan gece uyanmalarına belki biir çözüm olur diyorum. Bir kaç gecedir bahsedilen yatır kaldır yöntemi ile emmeden uyumayi başarıyoruz ama tam oldu dediğimiz yerde herşey başa dönebilir.. göreceğiz..

Ce-Eee


Yeni numaramız Ce- ee elinde ne varsa farketmiyor, yukarı kaldırıp guya arkasına gizleniyoruz sonra da aşağı indirip ce-ee demesi icin annenin gözüne bakıyoruz!! :) Anne ce-ee dedikten sonra da gülüyoruz :))

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails